Bij haar Galjaardlezing houdt gedragseconome en WRR lid prof.dr. Henriëtte Prast de communicatieprofessionals een kritische spiegel voor over gewoontegedrag, irrationele keuzeprocessen en de illusie van neutrale informatie. Prast: "De overheid gaat te veel uit van de rationele mens, terwijl veel keuzen en gedragingen irrationeel zijn. Gedragsbeïnvloedende communicatie is vaak gericht op het overdragen van feiten en het overreden van mensen, dat is niet effectief. Informatie beïnvloedt de intentie maar niet het gedrag. We zitten vol goede voornemens, maar hebben vaak een wilskracht probleem. Informeren en feiten overdragen lijkt neutraal, maar is niet neutraal, je stuurt altijd. Het alternatief is niet moeilijk, maar vereist wel een omslag in het denken. Voor gedragsbeïnvloeding kunnen we veel leren van inzichten uit de sociale psychologie en gedragseconomie". Lees in het Logeion blad C meer over: 'Tonight I want to have fun, next week I want to do what's good for me'.
Nieuwe inzichten in de praktijk
Na haar lezing volgt een levendige discussie met de aanwezigen. Martine Bouman van het centrum Media & Gezondheid en Christine Swankhuisen van Tabula Rasa geven beide een voorbeeld hoe je in de communicatie aanpak rekening kan houden met inzichten uit de sociale psychologie. Christine vertelt hoe het is gelukt dat 17% minder fietsers door rood licht rijdt in de anarchistische fietsstad Amsterdam. En Martine licht de aanpak van de campagne 'Sound effects' toe om gehoorschade bij jongeren door harde muziek te voorkomen.´Go out, Plug in´ is de boodschap in een tv serie. De discussie gaat verder op de borrel, over dit onderwerp zijn we voorlopig nog niet uitgepraat.
Meer informatie
- Zie http://www.wrr.nl/content.jsp?objectid=5170 voor de WRR Verkenning 'De Menselijke Beslisser' met interessante inzichten van allerlei gedragswetenschappers.
- Zie http://galjaarddag.logeion.nl/lezing voor de sheets van Prast en informatie over cases van Bouman en Swankhuisen.
Monique Neyzen
Neyzen Communicatie Advies & Management